Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Zasady projektowania domów energooszczędnych

Projektanci tworząc domy energooszczędne skupiają się przede wszystkim na ograniczaniu zużywanej w nich energii. Głównie chodzi o energię termiczną, która wykorzystywana jest do ogrzania pomieszczeń oraz wody użytkowej.

Według podstawowych założeń oszczędności jakie można uzyskać plasują się pomiędzy 30 a 50%, w porównaniu do zwykłych, budowanych obecnie budynków, które spełniają stawiane im normy. Jednak, aby taki cel osiągnąć nie możemy skupić się jedynie na grubszej warstwie izolacji na ścianach i dachu. Proces powstawania takich budynków jest zdecydowanie bardziej złożony.

 

Kompleksowość działania budynku energooszczędnego

Mimo iż pozornie wydawać się może, że możliwe jest proste przerobienie klasycznego domu na energooszczędny, to należy pamiętać, że jeśli uszczelnimy i zwiększymy ilość izolacji możemy doprowadzić do zawilgocenia budynku i pogorszenia się jakości powietrza w jego wnętrzu, choć oczywiście spadną koszta ogrzewania. Wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej, które możemy rozpoznać po obecności dwóch lub trzech kominów jest całkowicie niedopuszczalne w przypadku budynku energooszczędnego. Kolejnym elementem, który jest często spotykany, a niedopuszczalny w domach energooszczędnych jest kominek. 

Jakie są najważniejsze elementy w projektowaniu domów energooszczędnych?

Jeśli zależy nam na znaczącym zmniejszeniu zużycia energii cieplej, to projektowany dom musi powstać zgodnie z określonymi wytycznymi. Pierwszym elementem jest działka budowlana, która powinna być usytuowana w odpowiedni sposób, aby zapewniać możliwość zorientowania budynku w kierunku południowym, dodatkowo można w bardzo pomysłowy sposób wykorzystać wszelkie skarpy, zagłębienia czy drzewa. Wszystkie przegrody zewnętrzne powinny wyróżniać się jak najlepszym poziomem termoizolacyjności. Ponadto stosuje się wentylację mechaniczną połączoną z odzyskiem ciepła i niezbędne jest zwrócenie uwagi na szczelność wszelkich przegród, takich jak podłogi, dach, ściany, okna czy drzwi zewnętrzne.

Pośród pozostałych kryteriów wymienić należy konieczność usunięcia mostków termicznych, zarówno liniowych, jak i punktowych. Jeśli tego nie zrobimy, to założenia projektowe dotyczące energooszczędności budynku mogą mijać się z oczekiwaniami. W budynkach energooszczędnych korzysta się również z energii słonecznej, poprzez odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Poleca się również korzystanie z nowoczesnych urządzeń, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy gruntowe wymienniki ciepła.