Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Oszczędne ogrzewanie. Ile możesz zaoszczędzić w skali roku?

Jednym z rodzajów pomp ciepła, które pozwalają na rzeczywiste obniżenie kosztów eksploatacji budynków są powietrzne pompy ciepła typu split. W porównaniu z pompą głębinową rozwiązanie to cechuje się niskim kosztem wejścia w inwestycję oraz stosunkowo prostym montażem. Oczywiście nieproblemowym z punktu widzenia doświadczonej ekipy instalatorskiej. Jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w system Split względem monobloku?

 

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła czerpią energię cieplną z powietrza i służą do ogrzewania nią konkretnych pomieszczeń lub całych budynków, z możliwością ogrzewania wody użytkowej.  Zamiana energii z powietrza zewnętrznego, lub wewnętrznego obiegowego lub odpadowego może odbywać się w jednym z trzech obiegów energii cieplnej. Jako obieg dolnego źródła z uzyskaniem powietrza z otoczenia, przez obieg czynnika chłodniczego, czyli krążącego w obiegu zamkniętym gazu o niskiej temperaturze wrzenia, dlatego ciepło pobierane z otoczenia wystarczające jest do podgrzania medium. Trzeci obieg to obieg czynnika grzewczego, w którym woda zabiera ciepło ze skraplacza i rozprowadza je po grzejnikach. Wydajne pompy powietrzne są kombinacją wspomnianych rozwiązań.

Ile można zyskać z instalacji pomp powietrznych typu Split?

skarbonka

Koszt inwestycji w pompy typu Split cechują się krótkim okresem zwrotu, już w okresie nie dłuższym niż 4 lata, pozwalając na znaczne oszczędności miejsca i budowy w porównaniu z innego rodzaju pompami ciepła. Dzięki możliwości pracy w szerokim zakresie temperatur między -25 oC a +45 oC. Dzięki zastosowaniu nowoczesnym komponentom instalacji można zbudować systemy o mocy do 10 kW, które pozwalają one na skuteczne ogrzanie domów jednorodzinnych. Dla przykładu dla budynków o podanym metrażu ogrzewanych przy użyciu oleju opałowego, gdzie koszt roczny ogrzewania oscylował między 7 000 zł a 9 000 zł, zainstalowanie pompy powietrznej pozwoliło na redukcję opłat do poziomu  3000 -3500 zł.