Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy to się opłaca?

Ekologiczne sposoby ogrzewania naszych domów to w ostatnich latach temat numer jeden w wielu dziedzinach ekonomii i gospodarki. Niestety, nasze środowisko coraz gorzej znosi efekty dziesięcioleci spalania szkodliwych paliw i wydzielania do atmosfery substancji zagrażających nie tylko zdrowiu naszej planety, ale także nas wszystkich. Dlatego gorączkowo poszukujemy wszelkich rozwiązań, by móc ogrzewać swoje budynki w sposób jak najbardziej ekologiczny. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła. Na czym polega ich praca i czy ogrzewanie domu tą metodą jest kosztowne? Zastanówmy się dziś nad tym tematem.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompy ciepła to jedno z najnowocześniejszych i najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w temacie, o którym mówimy. Wszystkie metody ogrzewania opierające się na wykorzystaniu źródeł odnawialnych, a nie spalaniu różnego rodzaju paliw, są obecnie uznawane za proekologiczne. W taki właśnie sposób działa także pompa ciepła.

Choć patrząc na ogólne zasady działania pomp ciepła może nam się początkowo wydawać, że to czarna magia, tak naprawdę podobny mechanizm dobrze już znamy, a nawet od zawsze stosujemy go w naszych domach. Chodzi konkretnie o... lodówkę. To urządzenie bowiem opiera swoją pracę na tym, że usuwa ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz po to, by utrzymać niską temperaturę w środku. Pompa ciepła robi dokładnie to samo, tylko z odwrotnym skutkiem – pobiera ciepło z przestrzeni zewnętrznej, by ogrzać wnętrza naszych pomieszczeń. W instalacji znajduje się czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu, który ma za zadanie absorbować ciepło z otoczenia, czyli ze źródeł odnawialnych – wody, gruntu, a nawet powietrza otaczającego nasz budynek. Następnie przy pomocy specjalnego parownika odzyskiwana jest para, której ciśnienie i temperatura podnoszone są w sprężarce. Następnie para zostaje skroplona i jako ciecz trafia do naszego domu, na przykład do systemu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie pompą ciepła - koszty

Jak widzimy, do sprawnego działania pompy ciepła nie potrzeba żadnego specjalnego paliwa. Nie musimy więc martwić się o regularne kupowanie i magazynowanie węgla, pelletu czy gazu – a w perspektywie rocznej to już niemały koszt i problem. Zatem korzystając z pompy ciepła nie musimy się zupełnie martwić o tego typu wydatki. Na szczęście grunt czy powietrze wciąż nic nie kosztują. Na jakie koszty w takim razie powinniśmy się nastawić decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła? Z pewnością będzie to na początek koszt zakupu samej pompy oraz jej zainstalowania. W porównaniu do innych nowoczesnych systemów ogrzewania, na przykład wykonania przyłącza gazowego, koszt ten może być wyższy o kilka tysięcy złotych. Jest to jednak jednorazowy wydatek, a to, co powinno się dla nas o wiele bardziej liczyć w tym temacie, to koszty późniejszej eksploatacji takiego systemu ogrzewania. Jeśli bowiem spojrzymy na to od strony rocznych kosztów ogrzewania domu pompą ciepła w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, to okazuje się, że oszczędzamy około 2000 złotych rocznie. W związku z tym nieco większy początkowy koszt instalacji pompy ciepła zwróci nam się w ciągu maksymalnie 5 lat. A co zaliczamy do tych kosztów eksploatacji, skoro nie musimy martwić się o zakup żadnego paliwa? Pompa ciepła do działania potrzebuje w zasadzie jedynie prądu i to właśnie rachunki za prąd stanowią największy koszt w kontekście eksploatacji pompy ciepła.

Podsumowując, pompa ciepła to obecnie jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domów i choć początkowy koszt jej instalacji może być większy niż w przypadku innych instalacji grzewczych, koszty eksploatacji pokazują wyraźnie, że w krótkiej perspektywie zaczniemy oszczędzać pieniądze.