Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Mostki termiczne - największy wróg budynków energooszczędnych

Czym są mostki termiczne? To elementy przegród budowlanych, które posiadają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Znacznie wyższy niż ten, który mają sąsiadujące z nimi części budynku. Powoduje to, że przez takie miejsca uciekają z mieszkań i z domów znaczne ilości ciepła. Jest to z wielu względów niekorzystna sytuacja.

 

Zagrożenie numer jeden ‒ utrata ciepła

 Występowanie mostka termicznego po pierwsze powoduje, że w budynku może panować zbyt niska temperatura. Energia cieplna, zamiast kumulować się we wnętrzu, ucieka na zewnątrz. Wiąże się to jednak nie tylko z nieoszczędną gospodarką energetyczną, ale również ze stratami finansowymi. Znaczne środki przeznacza się bowiem na ciepło, które nie zostaje wykorzystane, tylko ucieka. Jego ilość może dochodzić nawet do trzydziestu procent. Jest to niewątpliwie nieekologiczne. Cały surowiec, który posłużył do wyprodukowania utraconej energii, zostaje bowiem zmarnowany. Im większy jest mostek termiczny, tym więcej ciepła przezeń ucieka i tym mniej skuteczne jest ogrzewanie. W związku z tym projektując i wznosząc budynki, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w przegrodach budowlanych nie pojawiały się tego rodzaju elementy.

 

Zagrożenie numer dwa ‒ nadmierna wilgoć

mostki termiczne

Utrata ciepła nie jest jednak jedynym zagrożeniem, jakie wiąże się z występowaniem w budynku mostka termicznego. Element ten może bowiem powodować również zawilgocenie ścian, a w konsekwencji jest w stanie doprowadzić chociażby do pojawienia się grzyba. Jest tak dlatego, gdyż w miejscach, w których występują mostki cieplne, panuje niska temperatura. A to może powodować przekroczenie punktu rosy, czyli momentu, w którym para wodna zaczyna się skraplać.

Z pewnością nikt nie chce, żeby w jego budynku dochodziło do strat energetycznych i do wilgotnienia ścian. W związku z tym należy unikać sytuacji, które mogą prowadzić do powstawania mostków cieplnych, i trzeba być wyczulonym na to, w jakich miejscach jest o nie szczególnie łatwo. Mogą się one tworzyć przede wszystkim tam, gdzie stykają się różne części przegród zewnętrznych. Przykładem takiego złączenia jest chociażby miejsce, w którym ściany schodzą się z dachem. Innym rodzajem styku jest ten, który powstaje w rejonie montażu okien.