Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Montaż pompy ciepła. Postępowanie krok po kroku

Pompa ciepła od dłuższego czasu już coraz bardziej popularna w Polsce. Wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Rynek pomp ciepła rośnie z roku na rok o około 35%.  Pompy ciepła jako jedne z nielicznych, spośród urządzeń grzewczych, nie powodują żadnej emisji niebezpiecznych związków do atmosfery. 

 

Wady i zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają wiele zalet. Są praktycznie bezobsługowe, wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Nie ma potrzeby transportu paliwa, rozpalania, czy też czyszczenia urządzenia. Nie wymaga specjalistycznych kotłowni. Nowoczesne urządzenia są bardzo ciche, proste w obsłudze. Sterowanie nimi polega na ustawianiu odpowiednich temperatur w pomieszczeniach. Inwestorzy cenią sobie niezależność od cen paliw, ich jakości i ciągłości zachowania dostaw przez producentów. Cechują się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Wadą są wysokie koszty inwestycyjne oraz obniżona sprawność przy niskich temperaturach.

pompa ciepła

Montaż krok po kroku

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji, tak aby była ona optymalnie dopasowana do potrzeb budynku i inwestora. Mamy tutaj w projekt instalacji ogrzewania podłogowego oraz projekt instalacji pompy ciepła opierający się na obliczonym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W drugim kroku dobieramy odpowiednią pompę na podstawie doboru mocy, uwzględnienie dolnego źródła ciepła. W tym punkcie wybieramy instalację grzewczą, obliczamy zapotrzebowanie na ciepło. Dalej koncentrujemy się na wybraniu odpowiedniego miejsca dla pompy. Ważnym punktem jest załatwienie formalności urzędowych. W przypadku gruntowej pompy należy zadbać o roboty wiertnicze. Ostatnimi krokami jest montaż, próba szczelności i czyszczenie układu chłodniczego oraz pierwsze uruchomienie.