Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Jak zadbać o izolację ścian i podlóg w domu energooszczędnym?

Wydatki związane z utrzymaniem budynku, a przede wszystkim z wytworzeniem potrzebnej ilości ciepła, należą do największych kosztów eksploatacyjnych. Sposobem na ich ograniczenie jest wybór właściwej metody ogrzewania domu przez zastosowanie odpowiednio wydajnych urządzeń grzewczych. Nawet najnowocześniejsze systemy nie przydadzą się jednak na wiele, jeżeli budynek nie zostanie prawidłowo zaizolowany. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak ważne i sprawdźmy, jakie rozwiązania są stosowane najczęściej.

Dlaczego termoizolacja ma znaczenie?

Ciepło zgromadzone w każdym obiekcie będzie przepływało z obszaru, który jest bardziej nagrzany, do tego, który jest chłodniejszy. Z ogrzanego domu energia cieplna będzie się więc wydostawać na zewnątrz, przenikając przez ściany, okna i dach, a także przez posadzkę i fundamenty. Ponieważ oznacza to poważne straty, w każdym budynku stosuje się dziś odpowiednie warstwy termoizolacyjne. Muszą one być wykonane z materiałów o możliwie najmniejszej przewodności cieplnej, co uzyskuje się właściwie dobierając skład ocieplenia oraz jego grubość. Równie ważne jest, by w montowanej powłoce nie było szczelin i przerw, co powodowałoby tworzenie się tzw. mostków cieplnych.

Jak izoluje się podłogi i ściany?

Obowiązujące wymagania techniczne wobec nowo wznoszonych budynków zmuszają inwestorów do stosowania materiałów termoizolacyjnych, które zagwarantują, że wskaźnik zużywanej przez budynek energii pierwotnej nie przekroczy 70 kWh/m2 rocznie. Osiągnięcie takich parametrów oznacza konieczność używania materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dla ścian nie może to być więcej niż 0,20 W/m2k, dla dachu 0,15 W/m2k, a podłogi na gruncie 0,30 W/m2k. Dla domu pasywnego będą one jeszcze niższe i dla ścian i podłóg oraz dachów wyniosą zaledwie 0,15 W/m2. Oznacza to konieczność używania nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych o odpowiednich parametrach oraz zadbania o ich prawidłowy montaż. Coraz częściej inwestorzy sięgają m.in. po styropian grafitowy, pianki poliuretanowe i fenolowe czy aerożele.