Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Jak stan techniczny klimatyzacji przekłada się na jakość powietrza w pomieszczeniu?

W krajach wysoce uprzemysłowionych ludzie spędzają większość swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego niezwykle istotna jest jakość powietrza w mieszkaniu czy biurze. Wentylacja i klimatyzacja stworzone zostały po to, aby zapewnić nam dobre warunki życia i pracy, jednak zaniedbania w tym zakresie mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dowiedz się, jak zadbać o klimatyzację, aby dobrze spełniała swoje funkcje.

Czym grożą zaniedbania stanu technicznego klimatyzacji?

Coraz większa ilość firm i osób prywatnych decyduje się na założenie klimatyzacji w domu i biurze, żeby zapewnić sobie komfort w letnie dni. Nie można jednak zapominać o tym, że aby klimatyzator dobrze oczyszczał powietrze i chłodził, konieczne jest regularne czyszczenie filtrów wewnętrznych. W filtrach takich osadza się bowiem cały kurz i brud z powietrza, a także, mogące stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, grzyby i bakterie. Skolonizowanie filtra przez te mikroorganizmy oraz roztocza może nasilać lub powodować trudności z oddychaniem, a także przyczyniać się do powstawania astmy, alergii czy problemów z odpornością. Zwłaszcza w okresie letnim, czyli w czasie wytężonej pracy klimatyzatora, powinno się raz na dwa tygodnie oczyścić filtr przy pomocy gąbki i ciepłej wody. Oprócz tego niezbędne jest, aby co najmniej raz w roku zlecić serwis klimatyzacji wyspecjalizowanej firmie.

Na czym polega przegląd klimatyzacji?

klimatyzacja

Osoba dokonująca przeglądu klimatyzatora powinna zadbać o następujące kwestie:

  • dokonać przeglądu obudowy urządzenia i elementów elektrycznych,
  • sprawdzić szczelność układu chłodniczego,
  • oczyścić wszelkie elementy urządzenia, w tym parowniki i skraplacze oraz filtry powietrza,
  • wymienić filtry oraz naprawić uszkodzone elementy.

Tego rodzaju regularne przeglądy są gwarancją poprawnego funkcjonowania naszej klimatyzacji, a tym samym naszego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, nie warto więc ich zaniedbywać.