Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu?

Pompy ciepła są to ekologiczne instalacje grzewcze, które czerpią energię ze źródeł odnawialnych, jak : powietrze, woda i ziemia. Dzięki ich zainstalowaniu możemy znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie, co ma niebagatelne znaczenie w dobie podwyżek prądu. Aby jednak tak się stało, ich moc musi być dobrana do powierzchni domu. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić?

Jakie wskaźniki wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?

W przypadku pompy ciepła kluczową rolą odgrywa właściwy dobór jej mocy, gdyż tylko wtedy uda nam się tanio ogrzać dom. Dlatego aby uniknąć tzw. przewymiarowania należy określić zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą. Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa sprawa. Moc i efektywność pompy ciepła zmienia się bowiem w zależności od temperatury powietrza/wody/gruntu. Kolejnym ważnym elementem branym pod uwagę powinno być to, czy pompa ciepła stanowi samodzielny system grzewczy ( tzw. tryb monowalentny) czy też idzie w parze z dodatkowym źródłem ciepła ( tryb biwalentny). Ten pierwszy jest typowy dla gruntowych pomp ciepła, podczas gdy pompy powietrzne zwykle wymagają trybu biwalentnego. Trzeba również określić temperaturę zasilania instalacji grzewczej, która nie jest tym samym, co temperatura za oknem. W przypadku instalacji z dodatkowym źródłem zasilania należy określić także temperaturę biwalentną związaną z pracą drugiego źródła ciepła. Wszystko to może zdecydowanie przerosnąć możliwości laika, dlatego warto w takim przypadku posiłkować się wiedzą ekspercką.

pompy ciepła

Gdzie szukać pomocy w doborze mocy pompy?

Istnieje możliwość oszacowania mocy pompy za pośrednictwem portali internetowych, lecz wówczas wyjdzie nam zaledwie przybliżony wynik. Dlatego jeżeli chcemy być pewni, że nie dojdzie do przewymiarowania instalacji i spowodowanych nią zakłóceń w jej pracy, warto poprosić o pomoc firmę, która specjalizuje się w doradztwie i montażu pomp ciepła. Firma taka dokona niezbędnych obliczeń i zaprojektuje dla nas najbardziej efektywną instalację.