Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Czy pompa ciepła może zastąpić klimatyzację latem?

Ogrzewanie jest jedną z tych instalacji, bez których ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie. Odpowiednio częste konserwacje i przeglądy pozwalają na stałą pracę instalacji, a co za tym idzie – zapewnienie komfortu cieplnego domownikom czy użytkownikom danego budynku. Klimat w Polsce jest o tyle specyficzny, że zapewnienie komfortowych warunków wymagałoby montażu nie tylko ogrzewania, ale i klimatyzacji.

Czy istnieje urządzenie, które może zastąpić klimatyzację?

Mimo to, że Polska jest stosunkowo ciepłym krajem, wciąż mało kto decyduje się na instalację klimatyzacji. Co ciekawe, istnieje inna opcja, w której chłodzenie pomieszczeń jest efektem ubocznym i nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Mowa tu o pompie ciepła, która nie tylko ogrzewa mieszkanie, ale w razie potrzeby może je także ochłodzić. Urządzenia te są doskonałą alternatywą dla przestarzałych instalacji zasilanych energią elektryczną.

Ogólnie dostępne klimatyzatory działają na podobnej zasadzie co powietrzne pompy ciepła powietrze-powietrze. Z tego tytułu nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zamontowaną pompę ciepła do chłodzenia pomieszczeń. Skorzystanie z tej opcji nie wymaga ingerencji w instalację i przerabiania. Pompy ciepła są bardzo ekologicznym rozwiązaniem i jak widać – bardzo funkcjonalnym. Dużą zaletą wykorzystania tego urządzenia w roli klimatyzatora jest również spora oszczędność energii – podczas ochładzania pomieszczeń pompa zużywa bardzo mało prądu, ponieważ ten proces nie wymaga pracy sprężarki.

pompa ciepła

Sporo osób zastanawia się, w jaki sposób możliwe jest odwrotne działanie pompy ciepła. Pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. W przypadku ogrzewania energia jest pobierana przez parownik jednostki zewnętrznej, następnie trafia do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik transportowany jest do sprężarki, która podnosi jego temperaturę do odpowiedniego poziomu. Podgrzany czynnik trafia do jednostki wewnętrznej, gdzie poprzez skraplacz oddaje ciepło, transportowane do instalacji grzewczej. W przypadku chłodzenia proces ten zostaje odwrócony, dzięki czemu do pomieszczeń trafia chłodne powietrze.