Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 722 328 055

Czy konstrukcja dachu wpływa na energooszczędność domu?

Energooszczędność to coś, co w kontekście budowania domu jest obecnie chyba jednym z najważniejszych tematów. Ciągle rosnące koszty energii powodują, że jest to już nie tylko ciekawa opcja, ale wręcz standard. W związku z tym w centrum zainteresowania inwestorów zaczynają się pojawiać domy zarówno energooszczędne, jak i pasywne. A nawet jeśli ktoś dysponuje dużo mniejszymi środkami, to i tak stara się, gdzie to tylko możliwe, zastosować rozwiązania, które pozwalają obniżyć koszty związane z późniejszym użytkowaniem budynku. Jak jednak w rozwiązaniach energooszczędnych patrzy się na dach budynku? Czy jego konstrukcja ma wpływ na ten aspekt domu? Właśnie ten temat postanowiliśmy omówić w dzisiejszym artykule.

 

Dach budynku a jego wpływ na energooszczędność

Warto jednak zacząć od tego, dlaczego w ogóle chcemy poruszyć temat dachu w kontekście energooszczędności budynku. Trzeba przyznać, że wielu osobom, kiedy mówi się obniżeniu kosztów ogrzewania, pierwsze, co przychodzi na myśl, to ocieplenie ścian budynku. Być może także w tym kontekście myślimy o klasie energetycznej okien czy nowoczesnych formach ogrzewania, które faktycznie pozwalają zużywać relatywnie mniej paliwa w stosunku do starego typu pieców czy innych rozwiązań tego typu.

Tymczasem zapomina się, że to właśnie dach bywa odpowiedzialny za największą utratę ciepła w domu. Szacuje się, że aż 30% ciepła “ucieka” właśnie dachem. Zatem bez wątpienia jest to istotne, aby zainteresować się tym wszystkim, co może się przyczynić do zredukowania tej utraty. W tym temacie bardzo ważne jest dobre ocieplenie dachu. Pamiętać musimy, że takie ocieplenie musi być lepsze i skuteczniejsze niż ocieplenie stosowane na ściany budynku. Warto więc dobrze przemyśleć jaką metodę ocieplenia dachu wybierzemy, aby była ona jak najskuteczniejsza. Co ciekawe, większego wpływu - w kontekście energooszczędności budynku - nie ma rodzaj pokrycia dachowego, zatem tutaj zastosować można najbardziej popularne formy krycia, jak dachówki czy blachy. Pokrycie takie może mieć jednak wpływ na możliwość zamontowania na nim paneli fotowoltaicznych, co także warto wziąć pod uwagę.

 

dach

 

Czy konstrukcja dachu ma znaczenie?

Ocieplenie dachu to faktycznie bardzo ważna sprawa w kontekście tematu energooszczędności budynku. Jednak okazuje się, że nie bez znaczenia jest także tytułowa konstrukcja dachowa. Jak to rozumieć? Według specjalistów, w domach energooszczędnych oraz pasywnych dach powinien być dwuspadowy, jednospadowy (zwany inaczej pulpitowym) lub płaski. Dodatkowo, w domach pasywnych zaleca się zastosowanie dachu z wysuniętym nieco poza obrys muru okapem. Z jakiego powodu? Otóż, okap taki skutecznie osłania okna przed nadmiernym nasłonecznieniem w ciągu lata, natomiast konstrukcja taka nie przeszkadza docierać promieniowaniu słonecznemu do wnętrza domu podczas zimy. Wtedy bowiem słońce porusza się stosunkowo nisko nad horyzontem i spokojnie dotrze do naszych wnętrz.

Biorąc pod uwagę także to, że ciepło w budynku zawsze idzie do góry, powinniśmy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Aby dach był jak najszczelniejszy, należy unikać lub po prostu minimalizować występowanie wszelkich łączeń, czyli mówiąc o jego budowie – najlepiej, aby dach był prosty w swojej konstrukcji, bez niepotrzebnych przedłużeń czy różnych poziomów i załamań.

Do tego, nie zapominajmy, że im mniejsza będzie powierzchnia dachu, tym straty ciepła będą po prostu mniejsze. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest zwiększyć powierzchnię użytkową domu poprzez rozbudowywanie go wzwyż niż planować rozłożyste budynki parterowe z wielkimi konstrukcjami dachowymi. To wszystko pomoże nam zdecydowanie zwiększyć energooszczędność całego domu, a co się z tym wiąże, znacznie obniżyć koszty jego użytkowania.

Reasumując, pamiętajmy, że dach ma bardzo duże, o ile nie największe znaczenie w kontekście oszczędzania energii. Jego dobre zaprojektowanie i jeszcze lepsze zaizolowanie pozwoli nam zrobić bardzo duży krok w stronę domu energooszczędnego, a być może nawet pasywnego.